Mateaweb

Vítejte a nevyneste mi spaní.

Fairtrade

Fair Trade v České republice

Podobně jako v řadě evropských zemí, i u nás se začíná mezi příznivci alternativních způsobů obchodování myšlenka Spravedlivého obchodu se zeměmi třetího světa prosazovat. Ačkoliv se rozsah českého hnutí zatím nedá srovnávat se státy jako Švýcarsko nebo Nizozemí, které jsou v tomto ohledu skutečnými velmocemi, dá se říci, že český Fair Trade si postupně hledá své místo na slunci.

V současné době u nás existuje několik organizací a firem, které se na téma Fair Trade zaměřují:

Jeden svět o.p.s. - provozovatel dvou pražských Obchůdků Jednoho Světa (Korunní 60, Praha - Vinohrady a Klimentská 18, Praha - Nové Město)

Ekumenická akademie Praha - zatím jediný řádně fungující distributor Fair Trade výrobků pro ČR

Společnost pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání - občanské sdružení, které se věnuje především osvětové činnosti a provozuje specializované Fair Trade obchůdky NaZemi (Panská 9, Brno a Dlouhá 33, Praha 1).

Tyto tři organizace společně založily v srpnu 2004 Asociaci pro Fairtrade - zájmové sdružení právnických osob, které má umožnit komunikaci mezi členy, jednotnou prezentaci Fair Trade ve vztahu k odborné i laické veřejnosti a být časem i základní garancí férového původu výrobků s označením Fair Trade.

 

V mnoha městech najdete specializované obchůdky anebo prodejní místa „fairtrade“ výrobků. Jejich aktuální seznam  najdete na  www.fairtrade.cz V Praze a Brně je jich plno, tady něco pro „lidi z malých měst“ :

 

Olomouc

Nazemi, spodní část knihkupectví Velehrad, Wurmova 6, specializovaný Fair trade obchůdek, otevřeno UT-ST 12.00 - 17.00

Ekoporadna Hnutí Duha (Dolní náměstí 38, Olomouc)

Ostrava

Čajovna U Sýkorova mostu (28. října 2, Ostrava 1, 702 00)
Nabízí výrobky od firmy Fairově.
www.cajovna.infocity.cz

Přerov

Knihanka (Dvořákova 3, Přerov)

Zlín

ZO ČSOP Ekocentrum Čtyřlístek (II. budova Městského divadla Zlín, tř. Tomáše Bati 4091/32) - prodej výrobků od Ekumenické akademie Praha , Centra férového obchodu a Fairově CZ. Bio fairtrade čokolády, čokoládové tyčinky a krémy, čaje, kávy, kakao, třtinový cukr, bonbony, guarana, víno, olivový olej.
Nabízí výrobky od firmy Fairově.
www.eko.ecn.cz

V případě, že máte do specializovaných Fair Trade obchůdků daleko, můžete si část sortimentu Fair Trade obstarat i v některých běžných obchodech jejichž okruh se stále rozšiřuje. Tesco například plánuje v nejbližší době zavést prodej „fairtrade“ kavy, čaje a čokolády. Částečně jsou „férové“ produkty ke koupi také v Delvitě, údajně i v Intersparu.

Žádné komentáře
 
Člověk je nedílnou součástí přírody, potoků a řek, skal a stromů. Pokud na to zapomene, zemře v něm duše