Mateaweb

Vítejte a nevyneste mi spaní.

Fairtrade

Fair Trade v Evropě

Belgie

Belgie je zemí s dlouhou tradicí Fair Trade. Dvě největší organizace, Oxfam Wereldwinkels ve vlámské části a Magasins du Monde Oxfam ve francouzské části, jsou - jak název napovídá - součástí velké rodiny neziskových organizací Oxfam. Obchodní část Oxfam Wereldwinkels se pod názvem Oxfam Fair Trade s obratem kolem 5 milionů euro specializuje na dovoz potravin a provozuje kolem 175 obchodů (Oxfam Wereldwinkels), velmi populární i mimo Belgii jsou její čokoládové výrobky Equita.

Magasins du Monde Oxfam s obratem 2,7 milionu euro se specializuje na řemeslné výrobky a textil a provozuje 75 obchodů (Magasin du Monde).

V Belgii působí i pobočka nizozemské Fair Trade Organisatie. Kromě toho lze Fair trade potraviny certifikované belgickým Max Havelaar koupit v asi tisícovce supermarketů (např. Delhaize - česká Delvita).

 

 

Dánsko

Fair Trade je zde poměrně rozvinutý a dlouho známý, vzhledem k tradičně silné pozornosti Dánska věnované problémům rozvojových zemí. Velmi silná je pozice certifikace Max Havelaar, jejíž výrobky lze najít v 2700, tj. většině supermarketů.

Hnutí specializovaných Fair Trade obchodů je slabší, v Dánsku existuje jen kolem 20 specializovaných obchodů, z nich asi polovina je členy sdružení dánské asociace FairNet.

Největším dovozcem, specializujícím se na portraviny je U-Landsimporten. Dva další menší dovozci, Butik Salam a U-Landsforeningen Svalerne dováží hlavně řemeslné výrobky.

Fair Trade káva a čaj je v prodeji například v dánském parlamentu a na ministerstvu životního prostředí. Dalším zajímavým směřováním je snaha o spojení s místní ekologickou produkcí, spočívající v úzké spolupráci s asociací bioproduktů Urtekram.

 

 

Francie

V porovnání s ostatními srovnatelnými státy (Německo, Itálie, Velká Británie) je Francie o kousek pozadu. Francouzský commerce équitable se výrazněji rozvíjí až v posledních několika letech. Velká kampaň v letech 1998-99 ve spolupráci s odbory, environmentálními, spotřebitelskými a mládežnickými organizacemi vedla k velkému zvýšení informovanosti o Fair Trade u široké veřejnosti.

Velký úspěch mělo zavedení certifikace Max Havelaar do supermarketů (dnes jsou Fair Trade výrobky dostupné ve 2500 z nich). Existuje kolem 90 specializovaných Fair Trade obchodů (magasin du monde).

Největším dovozcem je Solidar Monde s obratem 3,1 milionu ?. Fédération Artisans du Monde (sdružení Fair trade obchodů) poskytuje důležité marketingové a vzdělávací služby svým členům. Kromě toho existuje i Plateforme du Commerce Équitable (PFCE) - sdružení dovozců, prodejců a rozvojových organizací mající na starost lobbying a propagaci.

 

 

Irsko

Irský Fair Trade se rychleji rozvíjí až v posledních letech. Největší Fair Trade organizací - provozovatelem 20 specializovaných Fair Trade obchodů - je Oxfam Ireland. Kromě toho existují i další nezávislé obchody a malí dovozci, spojení většinou s rozvojovými organizacemi.

Celkem je zde asi 30 specializovaných obchodů. Nedlouho existující certifikační organizace Fairtrade Mark Ireland zavedla Fair trade produkty do zhruba 50 supermarketů. Prudký nárůst obratu a zájmu v poslední době dává tušit, že Fair Trade si postupně získává srdce irských odpovědných spotřebitelů.

 

 

 Itálie

Situace v Itálii má svá specifika - italské commercio equo tvoří spousta malých nezávislých družstev a skupinky nadšenců, kteří v místě svého bydliště provozují jeden či dva obchody. Existují samozřejmě i větší družstva.(Cooperativa Chico Mendes v Miláně a okolí s 9 obchody či Cooperativa Mandacarú v provincii Trento.) Největší italský a druhý největší evropský Fair trade dovozce CTM (Cooperazione Terzio Mondo) Altromercato je sdružení nezávislých družstev.

Počátky Fair Tradu v Itálii se datují do období asi před patnácti lety. CTM bylo založeno v roce 1988, bouřlivý rozvoj však nastal až v posledních čtyřech letech, kdy vznikla velká část sítě Fair Trade obchodů (bottega del mondo). Dnes jich je v provozu kolem 400. CTM Altromercato se profiluje nejen jako čistě obchodní organizace, ale také jako hnutí, Fair Trade obchody regionálně působících nezávislých družstev v italských městech a regionech jsou zároveň centry alternativního života a rozvojového vzdělávání. V současné době je velmi zajimavým fenoménem vznik Fair Trade kaváren a restaurací, často fungujících i jako knihovna rozvojové, antiglobalizační a environmentálně zaměřené literatury a místní kontaktní centrum pro různé nevládní organizace.

 

 

Německo

Německo je největším trhem Fair trade zboží na světě. Existuje zde kolem 700 Fair trade obchodů (Weltläden), část z nich je sdružena ve Weltläden Dachverband.Působí zde největší dovozce Fair Trade výrobků na světě - firma Gepa. Její obrat je kolem 40 milionů ? ročně. Mezi další významné dovozce patří El Puente (2,5 milionu ?) a Dritte-Welt Partner (2,3 milionu ?). Od těchto organizací pochází také většina zboží prodávaného v České republice. Velký úspěch má certifikace - výrobky s certifikátem německého TransFairu jsou v prodeji ve všech velkých supermarketových řetězcích - síť prodejních mist tak dosahuje téměř čísla 20 000. Fair trade káva a čaj jsou dostupné v Bundestagu, bavorském a durynském parlamentu a prezidentské kanceláři

Nizozemí

Nizozemí patří v rámci Fair Trade k nejrozvinutějším zemím, obyvatelé tu za Fair Trade výrobky utratí průměrně 2,12 ? ročně, což je řadí na druhé místo na světě. Je zde take nejvyšší informovanost o konceptu Fair Trade v Evropské unii. Nizozemí často sloužilo jako model pro Fair trade organizace v jiných zemích a nizozemský Max Havelaar byl první certifikační organizací, podle které vznikaly všechny další. Nizozemská Fair Trade Organisatie je třetí největší dovozce Fair trade výrobků v Evropě s obratem 18 milionů ? ročně a její výrobky tvoří kolem 63 % Fair trade prodeje v Nizozemí. Druhý největší nizozemský dovozce De Evenaar se soustřeďuje na nepotravinářské zboží a jeho podíl je kolem 10 %. Landelijke Vereniging van Wereldwinkels (LVWW) sdružuje kolem 400 specializovaných obchodů, které začínají postupně používat jednotné logo. Certifikované Fair trade výrobky jsou dostupné i v 2200 supermarketech (90 % všech nizozemských supermarketů), kromě toho v mnoha školách, ve většině městských institucí, ministerstev a v parlamentu.

 

 

Rakousko

Rakouský Fair Trade se velmi rozvíjí zvláště v posledních několika letech. Největší rakouská Fair Trade organizace - EZA Dritte Welt sice existuje již od roku 1975, ale její velký rozmach se datuje do 90. let (v současnosti má obrat kolem 6 milionů ? ročně). Dnes je v Rakousku kolem 70 specializovaných obchodů (Weltläden). Certifikované produkty jsou prodávány ve většině supermarketů (1500). Pro Rakousko příznačná je spolupráce se svazem ekologických zemědělců Bio Ernte a společná Bio+Fair informační kampaň.

Žádné komentáře
 
Člověk je nedílnou součástí přírody, potoků a řek, skal a stromů. Pokud na to zapomene, zemře v něm duše