Mateaweb

Vítejte a nevyneste mi spaní.

Fairtrade

Trochu historie...

Když na konci 40. let začala americká nevládní organizace Ten Thousand Villages jako první nezisková organizace na světě obchodovat s chudými komunitami z Jihu, kdekdo se jejich aktivitě podivoval - jak obchodovat s těmi, kdo nic nemají? Nápad se ale uchytil - západní občané získali díky Fair Trade (tehdy se tomuto způsobu obchodu říkalo alternative trade) nejenom dobrý pocit z toho, že někomu pomohli, ale pěkný výrobek. Americké kolegy brzy následoval britský Oxfam, který v roce 1964 vytvořil první organizaci alternativního obchodu, která se věnovala výhradně obchodování se znevýhodněnými komunitami ze zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Současně začaly vznikat podobné iniciativy v Nizozemí a dalších evropských zemích. První výrobky, se kterými se v rámci zásad Fair Trade obchodovalo, byly především řemeslné předměty - vyšívané polštáře, dečky, proutěné ošatky, ozdobné svíčky. Následovaly potravinové výrobky - nejdříve třtinový cukr, časem přibyly káva, kakao, čaj, banány a další.

V roce 1980 se zrodil nový koncept, který umožnil oslovit a zapojit do spravedlivého obchodu širokou veřejnost: spolupracovník holandské církevní rozvojové organizace, který působil na projektu na podporu malých pěstitelů kávy v Mexiku, přišel s nápadem Fair Trade značky na produktech. Produkty, které organizace nakupovaly od skupin pěstitelů v rozvojových zemích a poté prodávaly evropským a americkým spotřebitelům, měly po splnění určitých podmínek získat nárok na logo, které by je jednoduchým způsobem odlišilo od konvenčních produktů. Mezníkem byl rok 1988, kdy se tato myšlenka stala realitou - v Nizozemí vznikla značka „Max Havelaar" (pojmenovaná podle hrdiny stejnojmenného románu, který usiloval o zlepšení životních podmínek obyvatel Jávy během nizozemské koloniální nadvlády ostrova). Nápad byl úspěšný: během roku získala káva se známkou téměř tříprocentní podíl na trhu.

V roce 1997 byla založena celosvětová asociace pro Fair Trade značení - FLO (Fairtrade Labelling Organisations International), která spravuje černomodrozelenou ochrannou známku FAIRTRADE - ta postupně nahrazuje národní varianty Fair Trade značení, jako jsou TransFair, Rättvisemarkt, Max Havelaar apod. FLO a její dceřinná organizace FLO-Cert má  na starost stanovování mezinárodních standardů pro Fairtrade, certifikaci výroby a auditování obchodu podle těchto standardů a dohled nad značením výrobků.

Spektrum férových výrobků dnes zahrnuje jak mnoho druhů potravin (káva, čaj, kakao, čokoláda, banány, rýže, třtinový cukr, a mnoho dalších), tak nepřebernou škálu rukodělných výrobků - od šperků, tašek, oblečení, přes koberce a bytové doplňky až po fotbalové míče.

Stassen

 Vůbec prvním místem, kde se v roce 1984 začal pěstovat a zpracovávat čaj podle zásad ekologického zemědělství, je čajová plantáž IDULAGSHENA ležící v hornatém regionu UVA na jihovýchodě Srí Lanky. Ve spolupráci s firmou Stassen Natural Foods na této plantáži vznikl nejen "prototyp" ekologického pěstování čaje, ale i vzorový model pro sociální rozvoj. Firma Stassen je největší vývozce čaje na Srí Lance, což ji činí poněkud neobvyklým partnerem pro Fair Trade

Stassen Export je soukromou společností, což je u Fair Trade výrobců netypické. Společnost patří pod obchodní konsorcium Stassen, který se zabývá výrobou, dovozem a vývozem zboží. Čaj patří mezi jejich hlavní vývozní produkty. Stassen byl vytipován jako možný Fair Trade partner díky svému velkému zájmu o férový obchod a zejména pak díky aktivnímu přístupu ke zlepšování pracovních podmínek na čajových plantážích a k zavádění ekologického zemědělství.

Žádné komentáře
 
Člověk je nedílnou součástí přírody, potoků a řek, skal a stromů. Pokud na to zapomene, zemře v něm duše