Mateaweb

Vítejte a nevyneste mi spaní.

Fairtrade

Čaj je po vodě asi nejběžnější nápoj, moučník bez kakaa a cukru by si nejspíš málokdo dokázal představit a bez ranní kávy by mnozí snad ani nedošli do práce. Jak je tedy možné, že země, které jsou výhradními dovozci těchto surovin, jsou plné bídy a chudoby?

 

Jedna z možných cest jak tuto situaci řešit je právě myšlenka Fair Trade

  • Fair Trade je alternativa k běžně provozovanému mezinárodnímu obchodu. Fair Trade se snaží o alternativní přístup k mezinárodnímu obchodu, který klade důraz na etiku a rovnoprávnost všech zúčastněných stran.
  • Fair Trade se snaží podpořit malé výrobce a zemědělce z rozvojových zemí (globálního Jihu) tak, aby dostali šanci uživit se vlastní prací. Fair Trade podporuje také zaměstnance (i větších podniků) z rozvojových zemí v jejich úsilí o lepší pracovní a životní podmínky.
  • Fair Trade garantuje zemědělcům a jejich družstvům výkupní cenu, která pokrývá nejen výrobní náklady, ale nese i přiměřený zisk. Zisk z prodeje družstva investují do stavby infrastruktury, škol, knihoven, nemocnic, atd. Cílem konceptu Fair Trade je zajistit důstojný život lidem Třetího světa a dát jejich dětem možnost zvolit si budoucnost poskytnutím alespoň základního vzdělání.
  • Fair Trade dává práci i znevýhodněným skupinám obyvatel, ženám a postiženým lidem. Garantuje také nezneužívání dětské práce. Zároveň kontroluje základní hygienické standarty při zpracovávání. Výrobci jsou motivováni k šetrnému chování k životnímu prostředí, většina Fair Trade produktů nese známku "Bio".
Žádné komentáře
 
Člověk je nedílnou součástí přírody, potoků a řek, skal a stromů. Pokud na to zapomene, zemře v něm duše